Türkiyede SEO Uzmanlığının Bilinmeyen Yönleri

Uzun zamandır blog siteme yazı yazmayı bırakın açıp kontrol bile edemiyordum. Sivri zekalı arkadaşın biri siteme toplist kurmuş. :) Neyseki birazda olsa düzenlemeye çalıştım. Konuya devam ederek Türkiyede SEO uzmanlığının bilinmeyen gizli yönlerini ve bu alana yeni adım atacak kişiler için biraz derinden açıklamaya çalışacağım. Yazıda müşterilerle olan ilişkileri pek yazmayacağım. (Yazıyı 2 aydır ara ara yazıyorum anca bitti sayılır.)

Yazıda kaç çeşit seo uzmanı tipi var, sektörde başarı sağlayanlar neler yaptılar, hırsızlar nasıl çalışıyor, seo ile milleti nasıl soyuyorlar ve seo uzmanlığı hakkında bana sorulan sorulardan yola çıkarak makaleyi yazmaya çalıştım. Bunları yazarken 2006 yılında sitelerime ziyaretçi çekmeye çalışırken öğrenmeye başladığım arama motoru optimizasyonu sayesinde nasıl yazılım, içerik ve tasarım konusunda birşeyler öğrendiğimden son olarak da gelecek planlarımdan bahsediyor olacağım. Yazı sonunda umuyorum seo uzmanı olup olmama konusunda bir düşünceniz varsa bunlar netleşecektir.

Not: Kullandığım dilden hoşnut olmayabilirsiniz. Yazı boyunca Sivaslı Malkoçoğlu abimizin benzeri süpriz görselleri görebilirsiniz.

Mikrofon tamam şimdi konuya başlıyoruz.

Mikrofon tamam, şimdi konuya başlıyoruz.

Not: Bu arada bütün yazılarımı güncelleyeceğim.

Türkiyedeki SEO Uzmanlığının Zorlu Hali

Türkiyede seo uzmanlığının içler acısı hali ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi seo firmaları ve kişilerin hizmet verme şeklidir (Bütün firmaları kastetmiyorum, profesyonel olarak hizmet veren firmalar mevcut ama genel olarak kalite çok düşük). İkincisi ve asıl içler acısı halde olan ise seo uzmanlığı mesleğine sahip olmaktır. Bu yazıda arama motoru optimizasyonu alanındaki çalışma koşulları, iş bulma imkanları gibi konulardan bahsedeceğim. Seo firmalarının nasıl çalışma yaptıklarından bahsetmeyeceğim.(Belki ileride yazarım.)

Türkiye SEO Uzmanlığına Giriş

Yurtdışında seo uzmanlığının mesleğinizin tanımları bellidir. Arama motoru optimizasyonu ile alakalı çalışırsınız. İşlerinizin hepsi bunun üzerinedir. Analiz çıkartırsınız, planlar yaparsınız vs. gidipte database ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Database çok uç örnek mi? Sıfırdan sistem yazıp üzerine seo yaptığım çalışmalarım olmuştu.

Yurtdışında benzeri şekilde yazılım yada tasarım bölümlerinde çalıştığınızda da sadece kendi işinizi yapmaktasınız.(Yazılım ve tasarım kendi içinde bir sürü gruba ayrılır.)  Türkiyede ise durum farklıdır. Dahi düzeyinde elemanlar ararlar. Bizdeki kariyer sitelerinde angular.js uzmanı aranıyor ilanı göremezsiniz fakat yurtdışı sitelerinde angularcı aranıyor ilanı gördüğünüzde şaşırmayın.

Türkiyede SEO uzmanı olarak firmalarda çalışmak istiyorsanız kendi alanınız dışında da uzmanlıklarınızın olması gerekiyor. Makale yazabilmeli, en azından wp kurup yönetebilmeli, sunucu işlerinden anlamalı, güvenlik ve güncelleme işlerine bakmalı,yazılımdan anlamalı, grafik yapabilmeli, sistemde oluşan sorunları çözmelisiniz. Bu kadar çok işi yapabilme yeteneğine karşın teklif edilen ücret asgariye yakın olabiliyor. Bu iş modeli küçük ve orta ölçekli firmalarda geçerlidir.

İş yükünün fazlaca olmasına rağmen büyük markalar ve bir kaç seo firması haricinde seo uzmanlığı maalefes Türkiyede bundan beter ilerliyor. Yani seo uzmanı olarak işe girdiğinizde neden logo yapmak zorundayım yada neden frontend işleriyle ilgileniyorum diye düşünmeyin. Gayet normal şeyler bunlar. Bunların yanı sıra adwords ve diğer dijtal pazarlama işlerini hiç söylemiyorum. Sonuçta birinin yapması gerekiyor.  (:

Seo doğası gereği birden fazla alanda bilgi sahibi olmanız gereken konuları içeriyor ama bu tasarım yapacağınız yada kod yazacağınız anlamına gelmiyor.

Bütün işleri size yığmalarının sebebi ise ya yapacak adamları yoktur yada kendileri yapamıyordur. Yada sizin yapacağınızı düşünüyorlardır. Yani psd’den html’e aktarma işini gibi. Hatayı tespit eder ve düzeltir mantığını taşıyorlar. Halbuki iş böyle değil. Sizin sadece sistemi takip etmeniz gerekli.

Seo Sektörünün Gizemli Gözükmesinin Sebebi: Pazarlama

Seo teknik bilgiden daha çok pazarlamaya bakar. Pazarlama alanında ne kadar iyiseniz seo alanında o kadar iyisinizdir anlamına geliyor. İnsanlara google sözcüsü gibi konuşarak google şunu bunu istiyor diye şafşaflı cümleler sonunda yapılan seo çalışması dönüp dolaşıp tanıtım yazılarına dayanabiliyor.

Birden Fazla Alanda Bilgi Sahibi Olmanın Gerektirdiği Anlar

Fazlaca alanda çalışmanın avantajları bulunuyor. Örneğin yazılımcılar sistem desteklemiyor dediğinde nasıl desteklemiyor? Altyapıda ne kulllanıyorsunuz diye başlayarak yalan söylediğini ortaya çıkartabiliyorsunuz. Bir yazılımcı (benden de amatör yazılımcı) ile aramızda geçen konuşma:

Ben: Sisteminize meta açıklama, open graph, canonical… ekleyebilir miyiz?

Yazılımcı: Altyapımız desteklemiyor. Bunları eklemek için sistemi baştan yazmak lazım.

Ben: İçimden: (#%(^#^&+]>$=$!’+^+%!’#) Database ve kodları görebilir miyim?

Yazılımcı: Sistem dışarıya kapalıdır.

İkna edip gördüğüm sistem asp.net ile amatörce yazılmıştı. Üstelik sistem için yüklü miktarda para almıştı. Yazılımcı dediğimiz kişinin olayını kurcalayınca aslında kendisinin ne kod yazdığını bilmediğini fark ettim. SEO için talep ettiklerimizi yapamayacağı için kısa yoldan sistem desteklemiyor diyordu. İşini bilen yazılımcılarda üşengeçlikten sistem desteklemiyor şöyledir böyledir diyerek olayı kestirip atıyorlar.

Bu olayda databaseden verileri çekerek wpye aktardım. Sonrasında yeni yapıya 301 yönlendirmesi yaptık. Takibi bütün yazılımlar böyle değil. SEO hakkında bilgi sahibi olan yazılımcılarla çalışmanın ayrı keyfi vardır. Bütün önceliği size verirler çünkü yaptıkları projeden sonuç almak isterler. Alacakları sonucun anahtarıda çoğu zaman organik ziyaretçide yani sizde olmaktadır.

Bazı durumlarda ise yazılıma yüklü miktarda harcama yapıldığından sizin görüşlerinize tamamen kapalı olabiliyorlar. Örneğin 50.000 TL üzeri ve aylarca yazılıma harcama bir kişiye sizin yazılım 5 para etmez demeye konuyu getirdiğinizde şok olabiliyorlar. Bu durumlar oldukça karışık ve herkesin girmek istemeyeceği alanlar.

Hit Çekmeye Çalışırken Nasıl Yazılım İşine El Attık?

Yazılımda keşke giriş seviyesinde kalsaydım diye düşündüğüm fazlaca oluyor. Konuyu uzatmamak gerekirse olay siteye ziyaretçi çekmek için yapılması gereken işleri yapmak için adam bulamayınca başladı. O zamanlarda seo diye meslek yoktu. Kısacası yaptığınız işin adı webmasterlıktı. Örneğin site haritası oluşturmak sadece eklenti yüklemekle olmuyordu. Genellikle sizin kodlamanız gerekiyordu.

İlk olarak html öğrenmeye karar verdim. Elime defteri alarak başladım yazmaya “<” ile başlar “>” ile biter. Sonra dedimki php öğreneceğim. Biraz öğrendikten sonra profesyonele taşımak için Bilge Adam’a gittim. Php yok fakat c# öğrenirsem php’yi kendimin öğrenebileceğimi uzun uzun anlattılar. C# iyidir dedik başladık. Kursu bitirdik fakat istediğim sonucu alamadım. Bu arada php de ilerlemişti. Arada mysql de öğrenmiştim. İrili ufaklı projeler yazdığım olmuştu. (Ön muhasebe, ufak tefek otomasyonlar, cms vs)

Sonra bir firmada seo uzmanı olarak işe başladım. Firmadaki title’ın yazılım uzmanına dönmeye başladığında yazılımı ilerletme şansım oldu.Öğreneceğim tonlarca konunun olduğunu belirtmeyi isterim.

Hindistana gidince komşularım sayesinde yazılımı biraz daha farklı gördüm. Tanıştığım herkes yazılımcı çıkabiliyordu. Terapi olarak kod yazanlar gördüm. Parti kızlarının java bildiğine şahit oldum.(Lisede java eğitimi alıyorlarmış.) Bizde yazılım mühendisliği bitiren bile kod yazamayabiliyor.

Şu günlerde pek kod yazmıyorum. Arada wp üzerine php ile bir şeyler karalıyoruz. Önümüzdeki günlerde worpdresse mini eklenti yazmam gerekecek.

SEO İşine Başlıyorsunuz. Süper: Herkesle Kavga Etmeye Hazır Olun!

Evet şaka değil. SEO uzmanı olarak işe başladığınız şirketteki bütün birimlerle kavga yapma potansiyelini taşıyorsunuz çünkü sizin yaptığınız iş neredeyse firmadaki bütün birimleri ilgilendirebilmektedir.

Bu konu başlıklarını diğer makalemde yazıcam :)

Yazılımcılarla Çalışırken Sinir Hastası Olmamak: Yazılımdan az buçuk anlamama rağmen sinir hastası olmamak bazen elde değil. İsviçreli bilimadamlarının buldukları son yönteme göre diye devam isterdim ama zor iş.

Kendini Da Vinci Sanan Tasarımcılarla İş Yapmak: Sadece bunu örnekle anlatmak istiyorum çünkü daha fazla açıklaması olamaz.

Editörlerle Çalışmanın Acı Gerçekleri: İşi bilmeyen editörlerle çalışmak gerçekten çok zordur. Özelliklede html ve seo hakkında hiç bilgisi yoksa işiniz yaş…

İçerikçilere İş Tarif Ederken Saçlarınızı Koparmamanın 3 Gizli Tekniği: Tabiki bu teknikleri yazmayacağım. Yılların deneyimi diye hava atmayı istesemde içerikçiler sıkıntılı olabiliyor. Fakat güzel yöntemler buldum. Artık ilk tanıştığım içerikçiye yapılması gereken süper anlatabiliyorum. Bu arada içerikçilerin çalışma koşullarının iyi olmadığı belirtmekte fayda var ve bazı durumlarda haklılar.

Türkiyede SEO İşleri Nasıl Yapılıyor?

Nasıl büyük işler kaparsınız: Tamamen reklama bakıyor. Basın parayı şirketi yada kendinizi ne kadar büyük gösterebiliyorsanız o kadar çok seo işi kaparsınız. Araya size ait olmayan bir kaç referansta sıkıştırabilirsiniz.

Türkiyede Her SEO İşinde Başarılı Olunabilirmi?

Tabiki hayır. Özellikle de freelance çalışıyorsanız karşınıza tonlarca problem çıkıyor. Firmada çalışıyorsanızda bir çok sayabileceğim(sizin elinizde olmayan) nedenlerden başarılı olamayabiliyorsunuz. Problemin sizde olduğu projelerde olabiliyor.

Türkiye SEO ve Dijital Pazarlamada Etik, Ahlak Yoksunluğu

Etik ve ahlak kavramlarının seo sektörünün genelinde olmadığını düşünüyorum. Açık bir şekilde yazmayacağım ama yapanların yüzünde bir gülümseme oluşacak. :)

Backlink almayın google sizi üzer derler ama kendi altyapılarına baktığınızda aman tanrım dersiniz.

Aman tanrım linklere bak :)

Aman tanrım linklere bak :)

Türkiyede Profesyonel SEO Uzmanları Hangi Tip Sitelerle Çalışıyor?

Büyük Marka-Sitelerde(Otoriter) SEO Uzmanlığı

Büyük marka ve sitelerde çalışmak seo alanında sevilen işlerdir. Her işi yapan ayrı bölümler ve personeller vardır. Sitede seo süreçleri doğal olarak işlediğinden ek bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Ara ara personellerle kapışırsınız. (Yazılım, sistem, grafiker, editör vs.)

Siteye yapacağınız on page seo değişiklikleri anlık olarak yansır. İyi bir şeyler yapıyorsanız ziyaretçiler artar mutlu olursunuz.

Küçük Sitelerde SEO Uzmanı Olmak

Küçük çaplı marka ve sitelerde çalışmak avantajları ve dezavanları bolca olan konudur. Ziyaretçisi var oturmuş bir site ise çalışmak zevk verebilir ama tersi ise çok problem (:

Sıfırdan Başlayan Projelerde Çalışmak

Sıfırdan başlatılan işlerin başında olmak işi bilenler için oldukça eğlencelidir. Eğlenceli gibi gözükmesine karşın ciddi sorumluluk ve çalışma disiplini isteyen alandır. Riskleri ciddi anlamda vardır ve çok dikkatli olmalısınız.

Şaka yapıyorum. Kimse sıfırdan başlayan(büyük yatırım yoksa) sitede seo işlerini almak istemez. Çünkü bütün olay tamamen seo işine bakıyordur. Çok enerji harcamanız gerekir.

Berbat Giden Projelerde Süreci Tersine Çeviren Kişi Olmak

Bu sanırım en problemli seo uzmanlarının çalıştığı alanların başında gelmektedir. Böyle bir alanda çalışıyorsanız patronları ikna edecek diksiyona ve ikna kabiliyetine sahip olmalısınız. Yetmiyor! Aynı zamanda şirketin bütün bölümleriyle toplantı yaparken yada kahve almaya giderken her konuda  tartışacak kadar teknik bilgilere ve kültüre sahip olmalısınız. Günah keçisi bir anda olabileceğiniz gibi kurtarıcı rolünü üstlenebilirsiniz. (Genelde işler kötüye gidiyorsa acaba seodamı yanlış yapıyoruz diye sizin kapınızı çalarlar.)

SEO konulu toplantılarda yapılmak istenilen

Kim kimi seosu yapıyor kendi seosunun ...

Kim kimin seosunu yapıyor kendi seosunun …

Bilinen seo ajansları büyük müşteriler peşindedir. Kobi, küçük esnaf yada bireysel başvurular yaptığınızda sizi dikkate almayabiliyorlar. Sizden maksimum edeceği kârın çok fazlasını sözleşmeli olarak büyük markalardan kopartabiliyor. Siz kimi tercih ederdiniz?

 

Türkiyede Kaç Tip SEO Uzmanı Var?

Türkiye bulunduğu bölge itibariyle etrafı denizlerle kaplı bir ülkedir. Ege, Marmara ve Karadeniz ile yarımada olma niteliğini taşımaktadır. Türkiyede 4 mevsimi ve aşağıdaki listede yer alan SEO uzmanlarını tiplerini görebiliriz.

Erol Büyükburç Türevi SEO Uzmanları

Her şeyi bana soracaksın. Google’ı ben oluşturdum. Google şirketini ben yönlendiriyorum. Matt Cutts bile her şeyi bana soruyor. Google henüz açıklamadı ama ben Google’ın resmi sözcüsüyüm. Allah sizi inandırsın Marie Harf işi bırakıyor ben başlıyorum. Saksı değilim ben :(

Sadettin TEKSEO Modeli SEO Uzmanları

Ben Saadettin SEO, Yukarı Çıkartırım.

Ben Sadettin TEKSEO, Yukarı Çıkartırım.

Ben Saadetin TEKSEO. Sokarım ve yukarı çıkartırım. Bir kaç makale okudum. Eşek sütü kelimesinde şirketleri üst sıraya çıkarttım. Facebookta iddaa kuponları sattım ve insanları zengin ettim. Sitenizi bana verin çıkartayım size.

Spam Derneği Birliği

Spam Derneği Kuruluş 4 Eylül 1998, Menlo Park, Kaliforniya, ABD

Spam Derneği Kuruluş 4 Eylül 1998, Menlo Park, Kaliforniya, ABD

Spam derneği birliği 1998 yılında pagerank algoritması üzerine google’a paralel faaliyetler gösteren dernek olarak kurulmuştur. Bütün dünyada şubeleri olmasına karşın merkez üssü Türkiyedir. Yoğun backlinkler alarak anti seo yaparlar. Ana faaliyetleri ise anti-seo yoğunluğundaki backlinkleri 50-100 tl gibi rakamlarla seo hizmeti almak isteyen kişilere satmaktır. Müşteri bulamadıkları yada hızını alamadıklarında gazetelerin 3. sayfalarına haber olurlar.

Memur SEO Uzmanları

Sürekli araştırma yaparak yeni google güncellemeleri, kullanıcı deneyimi ve teknoloji alanında bilgi sahibi olurlar. Kendilerine ait hiç bir siteleri yoktur. Bağlı bulundukları firmalara sıkı bir şekilde hizmet verirler. Orta düzey cvleri vardır.

Vurguncu SEO Uzmanları

Sektörün adını çıkartan gruplardandır. Vurguncu seo uzmanları 100-200 tl spam linkleri satanlardır. Site içi seo ne değildir konusunda doktora yapmışlardır. Projenizi batırmak istiyorsanız zahmet etmeyin. 50 tl’ye size batırırlar.

Kaybedenler Kulübü SEO Uzmanları

Eski seo tekniklerini kullanırlar. Kafaları sürekli olarak 2009 öncesi google algoritmalarında gidip gelmektedir ve ıslarla aynı şeyleri yapıp farklı sonuçları beklerler. Toplistler, dizinler, bol footer linkler ve sonra filtreye takılırlar.

Ara ara vurguncu seo seo uzmanlarına proxy görevi görürler.

Yeni SEO Uzmanları

Yeni seo uzmanlarını sektörde bolca görmek mümkündür. Linkedinde sanırım canı sıkılan ve işi gücü olmayanlar kendine seo uzmanı diyorlar. Birilerinin başarsızlığını görmek için can atarlar.

Şahin K’cılar

Şahin K türevi seo uzmanları favorilerim arasındadır. Hep olmak istediğim ama yer bulamadığım bu sektörde her türlü olay dönmektedir. Resimdeki gibi çalışma ortamları bulunmaktadır.

Şahin K SEO Hizmetleri

Şahin K SEO Hizmetleri Head Office – LA

Dünya SEO Tahmin Derneği Başkanı Türevi SEO Uzmanları

2009 yılında bir makale okuyordum. Vay be ne yazıyor sonu neyle bitecek dedim. O kadar çok terim vardı ki imleme olayına gelmesi oldukça paragraflar almıştı. Bu tipler elinden geldiğince fazlaca terimle konuşurlar ki bilgisizliklerini örterler.

Sosyal Medya Uzmanı Olduğunun Farkında Olmayan SEO Uzmanları

Sosyal medya uzmanı olduğunun farkında olmaları için farkındalık kampanyaları düzenlemek istiyorum. Sosyal medya işiyle ilgilenen tipik birine denk geldiğimde seo için ne yapıyorsun diye sormuştum. Gizli yöntemlerinin olduğunu söylemişti. Biraz konuşturunca bu gizli yöntemlerinin blogger ve wordpress.com’dan blog açmak olduğunu duydum.

Liseli Kardeşlerimiz

En sevdiğim seo uzmanı tipidir. Öğrenmeye hevesli anlık vurguncu olmada yüksek heyecanlı kardeşlerimizdir. Bende lisede onlar gibiydim. Liseli kardeşlerimin soruları olursa 7/24 hazırız. :)

Komple Teorisyenleri

Yok daha neler :)

Yok daha neler :)

Öyle şeyler yazarlar ki yok artık dersiniz. SEO işi gider illuminatiye kadar dayanır.

Hırsız İ…. Seo Uzmanları

En sevmediğim grup üyeleridir. Bir tanesi meşhurdur. Adı saklıdır amma velakin selamlarımı kendisine sunacağım.

Ayrıca piyasadaki çoğu kişi hırsız. Çoğunun neleri arakladığı ortadadır :)

Özellikle yeni öğrenen kişiler projelerinizi birebir kopyalama yoluna gidebiliyorlar.

İnsanı Sinir Hastası Yapan Yazılım, Grafiker ve İçerikten SEO İşine Atlayan Uzmanlar

Şansa boka bir kaç kelimede googleda site getirmiş ve seo uzmanı olduğunu iddia eden kişilerdir. Çok can sıkıcı olabiliyorlar. Özelliklede ortak çalıştığınız projeler varsa gereksiz yere muhalefet yapabilirler. Hele ki ingilizce biliyorlarsa moz.com gibi yerlerden okudukları makaleler ile egoları tavan yapar.

İsviçre Çakısı SEO Uzmanları

En sevdiğim seo uzmanlarıdır. Her konuda bilgileri vardır. Kendileriyle çalışmak büyük bir zevkdir. Türkiyede bolca vardır.

Listeyi fazlaca uzatabilirim. Ben kendimi hangi gruba dahilim diye kendime sordum ve sanırım Spam Derneği ve Memur SEOcular oldukça hoş duruyor.

Sıkılan SEO Uzmanı Olmuş

Açıkcası siteye ne kadar adımın önüne seo uzmanı yazsamda halen öğreneceğim tonlarca konu var. Kendini dijital pazarlama ve yazılım konusunda geliştirmem gerekiyor.

Hiç rekabeti olmayan kelimelerde ilerleye sağlamış olan kişiler seo uzmanı olarak profesyonel işler yapmak istiyorlar. Bu yüzden sektör fena sıkıntıya giriyor.

Geçen genç bir arkadaş facebooktan bana seo öğrenme konusunda yardım istedi. Bende html bilip bilmediğini sordum. Google arama motoru optimizasyonu pdf‘i ile başlayabileceğini birebir kendisine ayıracak vaktimin olmadığını fakat elimden geldiğinde takıldığı yerlerde destek verebileceğimi yazdım. Oda bana kısa yoldan ne yapabilirim, bir site varda üst sıradamış şimdi düşmüş çıkartırsam iyi para vereceklermiş dedi. Herkes sanıyorki bu işin çok gizli yönleri var ve bunları yapınca üst sıralarda yer alıyorsunuz! Arama motoru optimizasyonu bu kadar kolay olsaydı seo uzmanları bütün sektörleri bloke ederdi.

SEO Uzmanlığının Zor Yanları ve Tavsiyeler

Yurtdışı seo deneyimlerim genellikle Türkiye vasıtasıyla gerçekleşti. Bu yüzden yazdıklarım Türkiye içindir. Umuyorum yakında bir zamanlarda Türkiyede şöyle işler yürüyordu derim :D

SEO Sektöründe İngilizce Bilmeyenlerin Sıkıntısı Büyük

Seo bloglarında gördüğünüz dijital pazarlama, yazılım gibi makalelerin yüzde 95’i ingilizceden tercümedir. Orjinal sandığınız fikirlerin hepsi yabancı bloglardan alınmadır. Güncel haberleri takip etmeniz için en azından okuduğunuzu anlayacağınız şekilde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Örneğin google penguen güncellemesi ile duyuru yaptığında İngilizceniz varsa hemen anlayabilirsiniz ve yurtdışındaki seo uzmanlarının görüşlerini öğrenebilirsiniz. İngilizceniz yoksa Türkçe makalelerde görüşlerin görüşlerinin görüşlerini öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca İngilizce makaleler bile kısır döngüye girmiş durumda… Orjinal içerik üreten kişi sayısı çok az.

İngilizceyi kafanızda pek büyütmeyin. Bende pek bilmiyorum ama okuduğumu anlayabiliyorum.Konuşmada kuantum mekaniği konuşmayacaksak idare edebilirim. Fakat yazma konusunda kendimi geliştirmeliyim.

İngilizce bilmeden seo sektörüne girmek kulaktan dolma bilgilerle iş yapma anlamına geliyor.

İngilizce olmazsa olmazdır. Sadece seo değil yazılım, tasarım kısacası bütün teknoloji alanlarında zorunluluktur. İngilizce bildikten sonra hayatınız öncesi ve sonrası olarak ayrılabilir.

Teknik Konulara Hakim Olma Zorunluluğu

En azından html bilmeniz gerekiyor. Büyük markalarda çalıştığınızda yazının başında anlattığım gibi firmanın her bölümüyle muhatap oluyorsunuz. Yazılımcılara canonical ekletebilmek için onları ikna etmelisiniz. Canonical iyidir demeyle olmayabiliyor. Ayrıca yapılan işleri sürekli kontrol etmelisiniz, testlerini gerçekleştirmelisiniz.

Mesela site hızını arttırmak istiyorsunuz bunu yazılımcı ve grafikere söylediniz ve sadece “SİTE HIZI ARTACAK” dediniz. Size saçma sapan bir şeyler yapıp gönderebilirler. Böyle olmaması için neler yapılması gerekiyor detaylıca analizlerini çıkartmalısınız.

İş Bulma Fırsatları

SEO alanında iş bulmak gerçekten çok zordur. Açıkçası geçmişte yazılım, içerik vs gibi konularla uğraşmamış olsaydım iş zor bulurdum. İş bulduktan sonrada seo uzmanı olarak görev yapacağınız iş oldukça azdır.

İş görüşmelerinde sizden bütün projenin gidişatının size bağlı olduğunu ve seonun ne kadar önemli olduğunu bundan dolayıda seo ekibinin ileride kurulacağından vs bahsederler. Ama saçma sapan çalışma şartları sunarlar.

Arama Motoru Optimizasyonu İşini Bilmeyen Meraklı Bir Yerde Çalışıyorsanız Yandınız!

Maalefes. İsviçre çakısı olmanız gerekiyor. Sıfırdan her şeyi yapmalısınız. İçerik, yazılım, grafik vs vs. Üstüne yaptıklarınızı anlatacak kimse bulamazsınız. Sizi pc başında boşa vakit geçiriyor diye düşünebilirler.

Sektörde Yetişmiş Kişi Az

Genelde tam tersi olacak olur diye düşünülüyor fakat hal böyle… Yetişmiş kişi  sayısı oldukça az. Kendinizi yetiştirmiş olsanız dahil firmalarla gittiğiniz iş görüşmesinde olur olmadık şeyler talep edebiliyorlar. SEO uzmanları için etkili iş görüşme taktikleri adlı makalemde bunları yazıyor olacağım.

Ayıca sektördeki yetişmiş kişiler temelde bir kaç alanda çalışıyor. Şöyle böyle çalışırlar diye kimseyi ifşa etmeyeceğim.

Sektörde kendini yetiştiren kişilerde kendini geliştirmek isteyen kişilere karşı çok yardımsever olmayabiliyor.

Kendinizi Geliştirmek için Neler Yapmalısınız?

Donanımlı seo uzmanı nasıl olunur makalesini okumanızı tavsiye ederim. Çok çalışmalısınız. Yanlış yönlendirmelerden uzak durmalısınız. Hiç bir şeyi gözünüzde büyütmemelisiniz. Zamanla her şeyi yaparsınız. Çalmayın üretin.

Çalıştığım alanları yazmak istiyorum;

WordPress: WordPresste özellikle son yılda kendimi geliştirdiğimi söyleyebilirim. Tema ve eklenti yazabiliyorum. İşin en eğlenceli yanı seo çalışmayı yaparken eski mantıkla oluşturulmuş içerik yönetim sistemlerini wpye çevirmek… Sıradan sitelerin wpye aktarma işi ortalama 2-3 saat sürüyor. (Arada dizi izlemez, youtube ve facebookta takılmazsak.)

Sevmediğim konular arasında tasarımcılarla çalışmak ve tasarım yapmaya çalışmak. Diğer sevmediğim konu ise içerikçilerle çalışmak… Makale için 4-5 tane basit kural söylersiniz ve size genelde saçma sapan yazılar gönderirler. Tarif etmekle harcayacağınız vakite kendiniz makale oluşturabiliyorsunuz.

Son aylarda hobi olarak Python konusuna merak sardım.  Öğrenmek istediğim tonlarca konu var ama maalefes vakit sınırlı… Özellikle de yazılım konusunda eksik kaldığım konuları geliştirmeyi istiyorum.

Yazılımla uğraşıyor görünüyorsun, ne işin var SEO’da?

Yazılımla uğraşıyorsun ne işin var SEO’da  diye düşünceler olabilir ama yazılım işinde çalıştığınızda hep bir data peşinde koşuyorsunuz. Dataları al, dataları database’e kaydet, dataları gösterilmesi gereken yerlere göster. Belirli süre sonra insanın içi sıkılıyor. Özellikle bu durum kurumsal firmalardaysa çalışmak çok fazla geriyor. Bütün birimlerden gelen saçma sapan istekler oluyor. Sizden istedikleri ve bitirdiğiniz iş 10 gün sonra biz aslında (hiç bir zaman hatalı olduğunu kabullenmezler) şöyle istemiştik bu yanlış diye söze başlarlar. Başlıyorsunuz yazdığınız kodları tekrardan uyarlamaya…

Yazılıma göre SEO tarafında web’in her alanında faaliyet gösteriyorsunuz. İçerik, tasarım, sunucu, yazılım vs… WC’de, yolda yürürken yada gece uyurken kafanızda kodlar dönmüyor. Açıkçası SEO yazılıma göre fazla zeka gerektiren alan değil. Sanıyorum buna katılmayanlar varsa egosundandır.

Sonuç olarak yazılım gerçekten iyi projeler geliştirmiyorsanız aşırı derecede can sıkıcı ama sevdiğiniz projeleri kodluyorsanız süper vakit geçirdiğiniz ve mutluluk veren alandır.

Bu arada minik bir crawler yazmıştım. Formatta gitti kodlar (: Tabi prof değildi fakat  site dışı seo çalışmalarını gösteren bir yapıya sahipti. Şu sıralar tekrardan öyle bir şeyler yapmayı istiyorum ama açıköğretim, işler falan derken vakit kalmıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu Mesleğini İnsanlara Açıklamak: Motorcumusun?

İnsanlar size ne iş yaptığınızı sorduğunda ek olarak yaptığınız işin ne olduğunu da uzun uzun açıklamak gerekiyor. Önceleri seo uzmanı diyordum fakat sonrasında seo nedir uzun uzun zorunda kaldığım için vazgeçtim. Yazılımcı diyordum ne yazıyorsun diyorlardı ve çözüm olarak bilgisayar programcısıyım diyorum. Yazılım ve bilgisayar programcısı dediğinizde de bu sefer millet başlıyor projesini anlatmaya…

Bu araba motoru değil, başka farklı bir motor!

Bir gün arkadaşın biri ne iş yaptığımı sordu. Dalgınlıkla arama motoru optimizasyonu dedim. Masadan kalktığımızda yanıma gelerek kartımın olup olmadığını sordu. Hayır diyerek mail adresimin olduğunu söyledim. Arkadaşta bana mail adresinin olmadığını fakat benimle ortak iş yapabileceğini anlatarak ikimizinde motor işi yaptığını söyledi. Bende ona benim motor işinin onun bildiği motorlardan olmadığını söylediğimde yüzünde ister istemez gülümseme oluştu.(Kim bilir ne düşündü) Sonrasında arkadaşa arama motorunun ne olduğunu anlattım. Motor denildiğinde siz ne anlıyorsunuz ? :)

SEO Sektörü Nasıl Düzelir?

Böyle bir şey olmayacağından dolayı insanlara mümkün olduğunca seo hakkında bilgiler sunmalıyız. Kolay bir iş olmadığını anlatmak zorundayız ve bilinçli kişilerce çalışmalıyız. Spam derneğini ohal kapsamında kapatmalıyız.

Dünyadaki seo uzmanlarının gözetiminde Birleşmiş Milletler desteğiyle greve gitmeliyiz.

Son Olarak;

SEO uzmanı mesleği gün geçtikçe farklı boyutlara bürünecek. İçerik ve ziyaretçi çekme etrafında dolanıp duracak. Bir kere öğrendim yeter demeyin. Son olarak SEO sektöründeki herkese başarılar ve bol sabırlar dilerim. Bir diğer yazımda seo uzmanı olarak çalışırken karşılacağınız zorlukları gidermek konusunu yazacağım. Size yöneltilecek olan sorulara deneyimlerime göre verilebilecek en etkili cevapları yazmaya çalışacağım. Özellikle de kurumsal firmalarda yazılım, editör ve tasarım ekibiyle neden senin dediklerini yapmak zorundayız gibisinden olaylara ikna, gizli hipnoz teknikleri ve gerekirse nasıl şiddet kullanmanızı anlatacağım. :)

Anketimize katılın :)

Yazı Hakkındaki Düşünceleriniz
  • 10/10
    Türkiyede SEO gerçekten zor alan, sana katılıyorum. - 10/10
  • 2/10
    Seo çok basit, aç programı kas linkleri abartılı yazı. - 2/10
6/10

Özet

Yazı hakkındaki görüşünüz nedir?

Sending
User Review
5 (6 votes)

Türkiyedeki SEO Uzmanları

Türkiyede çok kaliteli seo uzmanları bulunuyor. Bir çoğunun adını dahil bilmiyorsunuz.

Yakında: Küçük Bir Sürpriz

Siz sevgili seo uzmanları için beleşe kullanacağınız minik bir araç yapmayı planlıyorum. Yakında yayınlayacağım.

Sonuç Olarak;

İçerikleri düzgün bir şekilde ayarlarsınız. Site dışı seo ağı oluşturursunuz ve bir bakıyorsunuz ki yoğun saldırı alıyorsunuz yada farklı olaylar dönüyor ve kimsenin fikri yok.

Kimi hacklink yapıyor kimi ddos yapıyor .. yapacağınız işi.

Kimi hacklink yapıyor kimi ddos yapıyor başlayacağım yapacağımız işe :)

Sek sektöründe gelişme olur mu hiç ümitli değilim. Türkiyede mantık farklı işliyor. Dünyanın en geri kalmış yerlerinde bile Türkiyedeki gibi ağır şartlar varmı bilmiyorum, şahsen görmedim. Yorumlarınızı bekliyorum.

2 Yorum

  1. Nurten

Yorum Yap