Seo’nun Önemli Bir Unsuru Olan Sitede Geçirilen Ortalama Süre

Seo uzmanlarının, danışmanlarının seo  konusunda çalışma yaparken gözde tutması gereken önemli işlerden bir tanesi de sayfada geçirilen ortalama süredir. Nasıl ki bir kişiyi gördüğünüzde ilk 5 dakikadan çok daha kısa bir zaman o kişi hakkında ilk izlenim oluşturmanıza yetiyor ve bu imajı o kişinin değiştirmesi çok zaman alıyorsa bu olay sitenizi ziyaret eden kişiler için de geçerlidir. Bu yüzden ilk izlenim çok iyi olmalıdır ve sitede kalmaları sağlanmalıdır. Deneyimli seo danışmanları bu konuya ciddi anlamda önem vermektedirler.

Önemli ama webmaster dünyasında pek bahsedilmeyen hadiselerden birisi olan ilk izlenim ve sonrası düşünülerek seo projeleri gerçekleştirilmelidir. Bütün web sitesi ziyaretçi raporlarınızda sıkça bu terimi görebilirsiniz. Genellikle hit ve kelime bazlı sonuçların alındığı projelerde; ziyaretçinin sitenizde ne kadar kaldığı arama motorları tarafından hesaplandığını ve sıralamada bu unsuru göz önünde bulundurduklarını hatırlamakta fayda var. Hemen çıkış oranlarının yüksek olmaması adına dolayı tasarımsal, içerik, yazılım, domain, site hızı gibi konularda ziyaretçilerinizi  ilk anda memnun etmeniz gerekiyor.

İlk görüşmede karşı cinse kendinizi doğru anlatmak zorundasınız. Web dünyasındaki ilk izlemini buna benzetebiliriz.

Arama motorlarının sitede geçirilen süreye değer verdiğinin kanıtı olarak ziyaretçilerin çok fazla zaman geçirdiği video, dizi ve film izleme sitelerinin alexa verilerine bakıldığında yüksek oranlarda olduğunu görmekteyiz. Asıl önemli kanıt ise off page seo anlamında zayıf sitelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasıdır. Sitede daha fazla zaman geçirmesi için yapılanlar site için optimizasyonda geçerli olan genel unsurlardır. Bazı önemli unsurlar;

Sitenin Yüklenme-Açılış Hızı

Ziyaretçinin internet sitesine daha girmeden önce onu memnun etmeniz gerekmektedir. Bir mağazaya girmek için sıra beklediğinizi düşünseneze… Böyle bir durumda buna alternatif olan yerlere gitmeyi tercih ederdiniz ki bu durum sanal dünyada da bu şekilde işlemektedir.

Sitenizin açılış hızı toplamda 1 sn’in altında olmak zorundadır. Seo için çok önemli bir unsur olan açılış hızınızın performansını arttırmak için gereksiz kodları sitenizde kaldırıp, düzenleyebilir, resimlerinizin boyutlarını düşürebilir, css ve javascript dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz. Sitenizin açılış hızını http://gtmetrix.com ve https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresinden öğrenebilirsiniz. Site hızını arttırma teknikleri makalesini okuyarak ziyaretçilerinize iyi bir deneyim sunabileceğiniz ortam hazırlayabilirsiniz.

Erişilebilirlik

Bir çok webmasterın bilmediği bir konu olan erişilebilirlik, Seo’da çok önemli bir unsurdur. Site içi optimizasyonda hayati önem taşıyan unsurların başında gelmektedir. Kısaca erişilebilirlik sitenin tasarımının ve kodlamasının standartlara uygun olacak şekilde ve sadece sağlıklı insanları değil engelli kişilerinde interneti kullandığını düşünerek buna uygun olarak sitelerin hazırlanmasıdır.

Erişilebilirlik konusunda ilerleyen günlerde detaylı bilgi-makaleleri sitemizden bulabileceksiniz.

Basit Sade Bir Tasarım

Her ne kadar erişilebilirlik konusunda dahil olsa da ayrı olarak değinmekte fayda var. Tasarımın gözü yormayan, uygun renklerde ve menülerin nerede ve nasıl durduğu ziyaretçiler için çok önemlidir.

Bir mağazaya gittiğinizde alakasız ürünler, ürünlere erişmenizi engelleyecek duvarlar ve aynı zamanda arka planda arabesk rap çaldığını düşünsenize…

Reklam Çöplüğü Haline Dönmüş Siteler

Reklam çöplüğü haline dönüşen sitelere bırakın ziyaretçileri biz webmasterlar bile girdiğimiz andan itibaren çarpı işaretine basıyoruz. Pop-up, splash vb. türevi reklamlar çıldırtabilmekte ve bunun haricinde çok düzensiz bir şekilde reklam yerleşimleri de olumsuz bir izlenim bırakıyor.

Bunu da bir mağazaya giren müşteriye prim almak için eline aldıkları her ürünü size çok güzel yakıştı bunu alın diyerek rahatsız eden satış temsilcilerine benzetebiliriz.

Açıklayıcı Görseller, Resimler ve Videolar

İçerikler sadece düz yazıdan oluşmamalıdır.  Video, resim ve çeşitli görsel materyallerle desteklerseniz ziyaretçinin sitede geçirdiği ortalama süre artacaktır. Özellikle konu hakkındaki açıklayıcı videolar, anketler, infografik bilgiler bu süreyi daha da arttırmaktadır. Bunun yanı sıra backlink, direk girişlerin artması, sosyal medya paylaşımları vs gibi çok konuda geri dönüşler olacaktır. Seo uyumlu makale yazımı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Videoların sanıldığından çok fazla geri dönüşüm oranı vardır. Örneğin youtube’da içeriğimize paralel olarak yayınladığımız videolar hem backlink olarak geri dönüyor hemde içeriği destekliyor. Hatta bazı durumlarda geri dönüşüm anlamında websitenizin önüne geçebilmektedir.

Bunun en iyi örneğini bazı reklamlarda görebilmekteyiz. Ziyaretçilere yanlış, yetersiz bilgi vererek sitelerine çekmek için x kişisi seninle konuşmak istiyor yada balonları patlak, düşmana vur, yumruk at gibi uygulamalarda internet kullanımını pek bilmeyen ziyaretçinin sitede daha fazla durmasını sağlamaktadır. Bu tarz uygulamaların içerikle paralellik göstermesi sanıldığından daha fazla yarar sağlamaktadır.

Artık üniversitelerin bile internet ortamından diploma verdiği şu zamanlarda içeriğin ne kadar önemli bir unsur olduğunu unutmamakta fayda var.

Çok Uzun İçerikler

Çok fazla uzun içerikleri parçalara bölerek yazmak hem ziyaretçiyi nasıl okuyacağım korkusunu yenmesini hemde sayfalar arası dolaşmaları-etkileşimi sayesinde alexa değerlerini yükseltecektir. Haber sitelerindeki resim galerileri bundan dolayı farklı sayfalarda yapılmaktadır. Ayrıca içerik sadece metin demek değildir. Görseller, videolar ve animasyonlardan da faydalanabilirsiniz.

İçeriği Düzenli Sunmak

İçeriği listeler ve başlıklar halde sunmak okunabilirlik konusunda fayda sağlamaktadır. H etiketlerini, listeleri , kalın, italik, renkli, altı çizili şekilde içeriğimizi şekillendirmek aynı zamanda da çok iyi bir site içi optimizasyondur. Kısacası semantik kodlama yapısının dışına çıkmamalısınız. H etiketlerinin doğru kullanımı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bir mağazaya gittiğinizde beyaz eşyaların üst üste depodaki düzende dizildiğini düşünseneze ?

Seo uzmanı  bir kişi projesi üzerine yoğunlaştığı zaman yukarıda sayılan işlemleri yaparak aslında istemeden de olsa sayfada geçirilen süreyi arttırır. Sayfada geçirilen ortalama süre on page seo kilit noktalarından birisidir.  Sayfada geçirilen ortalama süreyi öğrenmek içinde google analytics, yandex metrica vb. servisleri kullanabilirsiniz. Göreceksiniz ki ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süresi arttıkça kazancınız artacak, geri dönüşleri çok iyi olacaktır.

Firmaların ve şahısların seo projelerini gerçekleştirirken sayfada geçirilen ortalama ziyaret süreyi arttırmak için tasarımsal, yazılımsal değişiklikler istenildiğinde hiç beklenilmeyen tepkiler görülebilmektedir. Özellikle de firmalardaki bürokrasi süreyi ciddi anlamda uzatabilmektedir.

Botlara Dikkat Edin

İnternette dolanan botlardan bazıları yapay bir trafik sağlar. Sayfada geçirilen ortalama süreyi ciddi anlamda düşürerek google analytics raporlarınızı da şişirebilmektedir. Analytics hesabınızı düzenli takip ederek yapay trafik vs gibi durumlarda mutlaka önlem almalısınız.

Sizlerinde eklemek istediklerinizi ve konu hakkındaki görüşlerinizi  yorum bölümünden gönderebilirsiniz.

3 Comments

  1. milli piyango 03 Şubat 2017
    • milli piyango 03 Şubat 2017
      • Tolga Ayriç 09 Şubat 2017

Leave a Reply