Hindistan-Hyderabad’a Yerleştim.

Uzun süreden kendi blog sitem ile ilgilenemiyordum, kısa bir yolculuk ve yerleşme çabalarının ardından siteme sonunda vakit ayırabildim. İşler bu süreçte birikti. Çoğunu yapsam da halen bekleyen listemde fazlaca yapılacak iş bulunuyor. Bu yazımda Hindistan hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalışacağım. Resimleri yazının sonunda bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı okuyan arkadaşlar bana Hindistanda eğitim hakkında bilgi soruyor. Özellikle de bayan arkadaşlardan şaşırtıcı derecede sorular geliyor. Hindistan bollywood filmlerinde gördüğünüz yer gibi değil. Bazı konularda problemli olabilir fakat kendinizi geliştirebileceğiniz Türkiyede bulamayacağınız fırsatları yakalayabilirsiniz. Özellikle de bilişim alanlarında.

Not 2: Hindistandan geri döndüm fakat sanıyorum hayatımın geri kalanını orada geçirebilirdim. İstanbulda yaşamaktan iyidir. :)

Güncelleme: Maillerde sürekli aynı soruları cevaplıyorum. Aylık ne kadar para harcarım nasıl kayıt yaptırırım vs… Hindistana gitmek (eğitim, gezi vs)isteyenlere yardımcı olabilirim. Türkiyeden Hindistana giderek yerleşen kişiler aracılığıyla problemsiz  ve güvenli bir şekilde Hindistana yerleşebilirsiniz. Herkese güvenmeyin. Facebook ve mailden bana ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Belirtmeyi isterim tekrardan: Hindistan kolay bir yer değil.

Hindistan Nasıl Yer?

Dünyanın en ilginç yerlerinin başında geliyor. İnsan sayısının fazla olduğu ve aynı zamanda da bir o kadar farklı kültüre ev sahipliği yapan ülke… Buraya alışmak kolay değil çünkü bizlerde olan hemen hemen her şeyin tersi burada yer alıyor. Sokakları pis ve devlet kurumları neredeyse birbirinden bağımsız çalışıyor. Rüşvet almayı seviyorlar.

Hindistanda iyi gözüken olayların başında uygun fiyatlara eğitim alabilmeniz olarak gözüküyor ama oradaki ekonomiyi göz önüne alınca aslında pekte uygun değil…. Türkiye de özel kurslara verdiğiniz paranın daha azına özel ders alma imkanına genellikle sahip olabiliyorsunuz. Özellikle de yazılım ve ingilizce konusunda oldukça fazla alternatif Hindistanda yer alıyor. Ben Hindistan’ın Hyderabad şehrinde kalmaktayım. Her şeyin ucuz olduğu ve mükemmel bir ülke hayal etmeyin, fiyatlarda ve gelir düzeylerinde oldukça dengesizlik bulunuyor. Damacana su ile küçük pet şişeler neredeyse aynı fiyata… Aylık ev kirasına kulaklık yada ayakkabı da olabiliyorsunuz.

Hindistan’da Eğitim Alabilirmiyim?

Hindistanda Türkiyeden giderek elbette eğitim alabilirsiniz. Üniversitelerin yabancı öğrenciler için kontenjanları bulunmaktadır. Eğer Hindistana eğitim amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız yazılım eğitimi almanızı tavsiye ederim. Sokağa çıktığınızda bizlerde dürümcü, kebapçı afişlerinin yerinde burada java, sap, oracle ve kısaltmalarla dolu onlarca yazılım-teknoloji kursu bulunuyor. Fakat nitelikli eğitimler beklemeyin, sadece belli başlı kurslar iyi eğitimler veriyorlar. Ucuz diye gideceğiniz kursta 100 tane öğrenci görebilirsiniz.

Eğitim konusunda yanlış yapmamak ve profesyonel anlamda destek almak isteyenlere yardımcı olabilirim. Bir çok arkadaşı en doğru şekilde Hindistana yönlendirerek eğitim almasını sağladık. En temiz, problemsiz ve kaliteli yerlerde uygun fiyatlara doğru işleri yapmanızı sağlayabiliriz. Hindistanda yer alan Türkiyeden gidip orada yerleşen arkadaşlarımız bulunmaktadır. Akıcı derecede Hintçe ve İngilizce konuşabilmektedirler.

Hindistan Yazılım ve Teknoloji Konusunda Gerçekten Önde Mi?

Her sene üniversiteden burada yüzlerce mühendis mezun oluyor. Hintliler sayısalda oldukça iyi durumdalar. Üniversite mezunu olan kişiler genellikle 2’den fazla dili akıcı konuşabilmektedir. Benim burada denk geldiğim üniversite okumak için gelen Afrikalı arkadaş 4 dili iyi konuşabildiğini söylüyordu. Kaldığım şehirde yer alan Hitec city dedikleri yerde onlarca büyük firma bulunuyor. http://en.wikipedia.org/wiki/HITEC_City buradan da inceleyebileceğiniz üzere facebook, google‘dan tutunda oracle‘a kadar onlarca firma burada yer almaktadır.

Yazılım konusunda Hindistanda bulabileceğiniz büyük kaynaklar bulunuyor. Sadece yazılım değil, dijital pazarlama, seo, grafik, animasyon, çeviri hizmetleri vs. onlarca kaynak var fakat hintlilerle anlaşmak hiç kolay değil… İş para olduğu zaman sizi şaşırtacak şeyler yapabilirler.

Hindistan Gerçekten Pis Yer Mi?

Hindistan size ve yaşam tarzınıza göre farklılık gösteren yer. Bir ara motorla adres ararken kaybolmuştum, ara sokaklarda yarım saat kadar dolanmıştım ve kendimi zaman makinesinde sanmıştım çünkü gördüğüm görüntülerin bir kaç yüz yıl öncesine ait olabileceğini düşündüm. :) Ne tarz yaşam sürmek istiyorsanız burada onu bulmanız oldukça kolay ama bir istanbul beklemeyin. Temiz yada kirli seçim size bağlı fakat genel olarak sokakların pislik içinde olduğunu söyleyebilirim. Temizlikle araları hiç mi hiç yok.

Hint Yemekleri Nasıl?

Hint yemekleri bizlere göre oldukça farklı…. Halen alışamadım fakat bizlere ait yemekleri tadınca da  daha farklı tat geliyor, ağzımın ayarı kaçtı :) Hintliler yemeklerinde acı ve oldukça fazla baharat kullanıyorlar. Şehre ilk geldiğim bir kaç gün baharat kokusuna anca alışabildim. Bizlerin aksine hintliler rahat rahat sarımsak, soğan yiyorlar ki oldukça lezzetli bir olay ertesi günü düşünmeden soğan, sarımsak yemek :) Ek olarak elle yemek yemeyi seviyorlar, ben denedim oldukça güzel deneyim :)

Dışarıdan yemek yerken bizlerde Uğur Dündar’ın basıp tvlerde verdiği pis restoranlar burada yasal konumda :) Size yemek hazırlayan kişi sigarasını içebiliyor yada burnunu yanınızda sildikten sonra servis yapabiliyor. Gayet doğal şeyler!

Hindistan ile Ticaret

Hindistandan bir ürünü uygun fiyatlara temin edebilirsiniz fakat burada ticaret yapmak hiç mi hiç kolay değil çünkü insanların ticaret alışkanlıkları bizlerin sahip olduğu sorumluluk duygusundan farklı olarak işliyor. Paraya ihtiyaçları oldukları halde sadece canları istemiyor ve sizi gözü kesmediği için sizinle iş yapmadıkları olabiliyor. Biraz da paraya aşıklar bundan dolayı sıkı pazarlık yapmanız gerekli…

Hindistanda Ulaşım ve Yaşam Ücreti

Hindistanda trafik ve ulaşım oldukça büyük problem… Şehir içerisinde rikşa olarak adlandırlan mini taksiler yer alıyor. Pazarlık usulü çalışıyorlar. Ben scooter aldım ve ulaşım konusunda eskiye göre biraz daha rahatım… Benzin bize göre ucuz… Scooter’ın deposu 12-16 tl arasına doluyor. Scooter fiyatı ise hemen hemen 1.000 $’a geldi. Yamaha ray z almıştım, bir ay olmadı şuan 1.000 km üzerine çıktım.

Ev kiraları ise oldukça farklılık gösteriyor. 5000$’ada 50$ civarında da ev bulabilirsiniz. Yaşayabileceğiniz sorun çıkartmayacak evlerin ortalama ücreti ise 200$ üzerinde…

Hindistan da Bulunma Amacım

İlk olarak ingilizcemi geliştirdikten sonra yazılım konusunda eksik yönlerimi tamamlayacağım. Daha sonra yeni yerlere yelken açacağım.

Ayrıca goa gibi müthiş yerleri de bulunuyor.

Sonuç…

Hindistan sabrınızın her gün test edildiği ve kendinizi büyük değişimin içerisinde bulacağınız maceraya sevk ediyor.  Kendi bulunduğunuz bölgeye dışarıdan bakma şansı tanıyıp aynı zamanda da her gün yaşadığınız olaylarla farklı teccübeler edinebiliyorsunuz.  Kafanızın içerisinde yarattığınız ve sizi sınırlayan toplum-kültür yapısı burada farklı şekile bürüneceğine emin olabilirsiniz.
Bu süreçden itibaren seo konusunda sitemde paylaşımda bulunacağım fakat bu paylaşımların temelinde Bundan sonraki aşamalarda sitemde yapmayı düşündüklerim;

 • Seo Dersleri-Makaleler ve incelemeleri
 • MsSql Dersleri
 • SSIS Dersleri
 • Bootstrap
 • Crystal Report
 • Yazılım Konusunda Makaleler.
 • Opencart Tema- Modülleri
 • WordPress Eğitimleri
 • HTML5 ve CSS3
 • Teknoloji Yazıları ve Haberleri.

Bu kadar içeriği üretebilmek ciddi vakit istiyor ama bunları yapabildiğimde yararlanılabileceğini düşünüyorum. Yapabilirsem içerikten yoksun blog adresim belki toparlanır.

Hyderabad-Hindistan Resimleri


Sosyal medya hesaplarımdan Hindistan resimlerini görebilirsiniz.

facebook.com
instagram.com/tolgaayric

tolga.ayric@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Hindistandan Sevgiler :)

26 Comments

 1. Nurten 20 Haziran 2016
  • Tolga Ayriç 20 Haziran 2016
 2. Altyn 18 Ağustos 2016
  • Tolga Ayriç 24 Ağustos 2016
 3. Veli 19 Ağustos 2016
 4. Alara 09 Kasım 2016
  • Tolga Ayriç 11 Kasım 2016
   • Alara 12 Kasım 2016
   • Alara 17 Kasım 2016
    • Tolga Ayriç 17 Kasım 2016
     • Alara 01 Aralık 2016
 5. Hasan 14 Kasım 2016
  • Tolga Ayriç 17 Kasım 2016
   • Hasan 20 Kasım 2016
    • Tolga Ayriç 27 Kasım 2016
 6. Kübranur 16 Aralık 2016
  • Tolga Ayriç 18 Aralık 2016
 7. Sümeyye 23 Aralık 2016
  • Tolga Ayriç 24 Aralık 2016
   • kübranur 26 Aralık 2016
    • Tolga Ayriç 27 Aralık 2016
    • Sultan 08 Şubat 2017
     • Tolga Ayriç 09 Şubat 2017
 8. yusuf akyuz 04 Şubat 2017
  • Tolga Ayriç 09 Şubat 2017
  • selahattin 21 Haziran 2017

Leave a Reply