Facebook Sayfaları ve Seo Bakımından Önemi

Kısa zaman öncesinde internete giriş yapan ve sonrasında bütün dünyayı etkisi altına alan Facebook ilk çıktığı günden beri birçok dengeyi değiştirerek insanların gündelik alışkanlığı haline geldi.  Gün geçtikçe insanların hayatlarına daha fazla dahil olan facebook yeni teknolojileri ile bunu bir kaç adım öteye taşıyacağa benzemektedir. Hatırlanacağı üzere ilk zamanlarında video servisini aktif etmesiyle Youtube.com çok önemli ölçülerde etkilemişti.  Facebookta bizim ilgilendiğimiz konu olan sayfalar seo konusunda önemli yere sahiptir. Özellikle de işletmeler için facebook sayfaları ciddi şekilde kullanılmaktadır.
Facebook ve SEO
Facebook sayfaları ile önemli ölçülerde seo ve sosyal medyayı yönlendiriyor. Hatırlanacağı gibi facebook sayfaları ilk zamanlarda gruplarla bulunmaktaydı. Bir süre sonra gruplardan bağımsızlaştı. Url kullanımına izin veren facebook sayfaları bir süre sonra timeline eklentisinin ardından sayfalarına gelişmiş analizler  ekleyerek çekici bir hale geldi. Günümüzde ise oldukça geniş bir sayfa hizmeti bulunmaktadır. Yerel seo çalışmalarında yerel işletme facebook sayfası sıkça kullanılmaktadır. Sayfaların bu kadar gelişmesindeki önemli sebeplerin başında gelir elde ettiği reklamlar önemli etkendir.

Facebook sayfalarına tam  olarak hükmetmeniz durumunda zaman, emek ve maddi harcama yaptığınız websitelerinden daha hızlı geri dönüşler verebilmektedir. Yeni açılan bütün değerleri sıfır domain ile yol almak ciddi anlamda emek, sabır ve maddi harcama gerektirecektir. Yazılım, tasarım, seo, içerik, dijital pazarlama, sunucu vs gibi bir çok alanla uğraşılması gerekmektedir. Bazı durumlarda sitenizi seo kuralları dışına çıkartamayacaksınız. Facebook sayfaları işte burada tam olarak devreye giriyor.

Siteniz için yaptığınız  seo çalışmasını daha hızlı sonuç almak için facebook sayfasına yapabilirsiniz. Dikkat edebileceğiniz bazı tavsiyeler;  yükselmek istediğiniz kelime ile alakalı bir url alınız. Facebook sayfanızın açıklama, adres ve diğer kısımları eksiksiz ve özgün şekilde yazınız. Sayfa gönderilerinde özgün olmaya çalışınız. İçerik konusunu tamamladıktan sonra da off page seo çalışmasını yürütülebilir. Böylece anahtar kelimelerinizde yükselebilirsiniz. Ayrıca sayfanızdan sitenize link ve ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz.

Facebook iyi bir pazarlama stratejisiyle  zamanla para kaygısına giderek kendi reklamlarını kullandırtmaya teşvik etti. Facebook sayfaları ilk çıktıkları zaman hemen hemen paylaştığımız bütün gönderileri kullanıcıların duvarlarlarında gösteriyordu ama şimdi öne çıkar, duyur reklamları ile bunu gerçekleştirebiliyoruz.  Şuan yaptığımız paylaşımlar sadece sayfamızı aktif olarak takip eden ve ilgi alanına ekleyen kullanıcılarda görülme  olasılığı çok daha yüksektir. Örneğin 80k takipçisiye sahip bir sayfada yaptığınız paylaşım ortalama olarak (sayfaya göre değişir) en iyi ihtimal 5-6K kişiye ulaşacaktır (iyimser bir rakam).

Facebook sayfaları hedef kitleye ulaşma şansı email pazarlamasına benzemektedir. Her iki alanda da elinizde bir sektöre yönelik kitle bulunmaktadır fakat sayfaların daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Emaillerde etkileşim sınırlı kalırken bu sayfalarda ciddi oranda yüksektir. Hedef kitlenizi de sürekli olarak geliştirme şansına sahipsiniz. Örneğin otomobil kiralama sayfanızdaki gönderilere yorum yapan, inceleme gönderen yada beğenen kişilerin arkadaş listesindekiler de bu eylemden haberdar olacaktırlar.

Seo uzmanları-danışmanlarının ileride facebook sayfalarına daha çok önem vereceğini görebiliriz. Facebook, seoya alternalif olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra facebook sayfalarına aramalarda etkin bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bunu bizzat test ederek ve deneyerek sizlerde görebilirsiniz. Projelerinizde sosyal medyaya gereken önem verilmelidir.

Leave a Reply