Facebook Sayfaları ve Seo Bakımından Önemi

Kısa zaman öncesinde internete giriş yapan ve sonrasında bütün dünyayı etkisi altına alan Facebook ilk çıktığı günden beri birçok dengeyi değiştirerek insanların gündelik alışkanlığı haline geldi. Gün geçtikçe insanların hayatlarına daha fazla dahil olan facebook yeni teknolojileri ile bunu bir kaç adım öteye taşıyacağa benzemektedir.

Hatırlanacağı üzere ilk zamanlarında video servisini aktif etmesiyle Youtube.com çok önemli ölçülerde etkilenmişti.

Facebook ve SEO

Facebook Sayfaları Gelişiyor

Hatırlanacağı gibi facebook sayfaları ilk zamanlarda gruplarla bulunmaktaydı. Bir süre sonra gruplardan bağımsızlaştı. Url kullanımına izin veren facebook sayfaları bir süre sonra timeline eklentisinin ardından sayfalarına gelişmiş analizler ekleyerek çekici bir hale geldi. Günümüzde ise oldukça geniş bir sayfa hizmeti bulunmaktadır.

Facebook Sayfaları Daha Hızlı Dönüşüm Sağlayabilir

Facebook sayfalarına tam olarak hükmetmeniz durumunda zaman, emek ve maddi harcama yaptığınız websitelerinden daha hızlı geri dönüşler verebilmektedir. Yeni açılan bütün değerleri sıfır domain ile yol almak yazılım, tasarım, seo, içerik, dijital pazarlama, sunucu vs gibi bir çok alanla uğraştırırken ciddi bir emek, maliyet ve sabır gerektirecektir.

Bir kaç dakikanızı vererek açacağınız facebook sayfasına uygulayacağınız iyi bir strateji ile web siteniz olmadan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda web sitesine uzun vadede dahi hiç ihtiyacınız olmayabilir.

Yerel seo çalışmalarında yerel işletme facebook sayfaları sıkça kullanılmaktadır.

Facebook Sayfasına SEO

Siteniz için yaptığınız seo çalışmasını daha hızlı sonuç almak için facebook sayfasına yapabilirsiniz. Yani facebook sayfası için sadece facebook içerisinden değil arama motorlarından da ziyaretçi toplayabilirsiniz.

Üstelik yeni web sitesine alacağınız linklerde bir çok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekirken bu durum facebook sayfalarında geçerli değildir.

Facebok Sayfası İçin Öneriler;

Yükselmek istediğiniz kelime ile alakalı bir url alınız. Facebook sayfanızın açıklama, adres ve diğer kısımları eksiksiz ve özgün şekilde yazınız. Sayfa gönderilerinde özgün olmaya çalışınız. İçerik konusunu tamamladıktan sonra da off page seo çalışmasını yürütülebilir. Böylece anahtar kelimelerinizde yükselebilirsiniz. Ayrıca sayfanızdan sitenize link ve ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz.

Facebook Para Kazanmak İstiyor!

Facebook iyi bir pazarlama stratejisiyle zamanla para kaygısına giderek kendi reklamlarını kullandırtmaya teşvik etti. Facebook sayfaları ilk çıktıkları zaman hemen hemen paylaştığımız bütün gönderileri kullanıcıların duvarlarlarında gösteriyordu ama şimdi öne çıkar, duyur reklamları ile bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Şuan yaptığımız paylaşımlar sadece sayfamızı aktif olarak takip eden ve ilgi alanına ekleyen kullanıcılarda görülme olasılığı çok daha yüksektir. Örneğin 80k takipçisiye sahip bir sayfada yaptığınız paylaşım ortalama olarak (sayfaya göre değişir) en iyi ihtimal 5-6K kişiye ulaşacaktır (iyimser bir rakam).

Facebook Sayfaları Dijital Pazarlamada Önemli

Facebook sayfaları hedef kitleye ulaşma şansı email pazarlamasına benzemektedir. Her iki alanda da elinizde bir sektöre yönelik kitle bulunmaktadır fakat sayfaların daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Emaillerde etkileşim sınırlı kalırken bu sayfalarda ciddi oranda yüksektir. Hedef kitlenizi de sürekli olarak geliştirme şansına sahipsiniz. Örneğin otomobil kiralama sayfanızdaki gönderilere yorum yapan, inceleme gönderen yada beğenen kişilerin arkadaş listesindekiler de bu eylemden haberdar olacaktır.

Seo uzmanlarının ileride facebook sayfalarına daha çok önem vereceğini görebiliriz. Facebook, seoya alternalif olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra facebook sayfalarına aramalarda etkin bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bunu bizzat test ederek ve deneyerek sizlerde görebilirsiniz. Seo ve dijital pazarlama orojelerinizde sosyal medyaya gereken önem verilmelidir.

Leave a Reply