E-Ticaret Siteleri için Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

E-ticaret siteleri için seo, seo şirketlerinin müşterilerini en çok sömürdüğü konulardan bir tanesidir. E-ticaret, elektronik ticaret anlamına gelmektedir. İnternetten yaptığımız alışveriş işlemlerine eticaret denilmektedir. Eticaret sayesinde dünyanın öbür ucunda yer alan bir dükkandan sipariş vermemiz oldukça kolay olaydır. E-ticaret  sitesinin belirttiğimiz gibi dünyanın öbür ucundan dahi erişebilir olması için arama motoru optimizasyonu kurallarına uyması ve bu konuda oldukça katı olması gerekmektedir. Bugün oldukça büyük paraların döndüğü eticaret sektöründe erişebilir olmak, aramalarda üst sıralarda yer alabilmek gün geçtikçe zor hale gelmekte, her geçen gün yeni rakipler sektöre dahil olmaktadır. Online alışveriş sitesi kurabilmek ve yönetebilmek özellikle de seo bölümü oldukça zorlu işlemlerden geçmektedir. Yazılım, grafik, pr (halkla ilişkiler), sosyal medya,  içerik  konularını kapsayan arama motoru optimizasyonu sabır ve maliyetli bir dizi işlemi barındırmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

E-ticaret sitesi kurmak denildiğinde bir çok kişinin aklına ilk olarak herhangi bir yazılım firmasından uygun fiyata eticaret paketi satın alarak ve sonrasında bir kaç tedarikçi ile anlaşayarak xml’den gelen verilerle oluşturulan içeriklerde satış yapmak planmaktadır. Bu planı herkez yaptığından dolayı başarılı olunması zordur.Trafik konusunda ise organik aramalardan istediklerini elde edemediklerinde  adwords ve alternatifi olan diğer ücretli trafik kaynaklarını kullanmaktadırlar.

Ücretli trafik yerine organik trafik kullanmak maliyet açısından oldukça avantajlı olacaktır. Başlangıç olarak masraflarınız da ücretli trafiğe göre fazla gözükse de ileriye dönük bakıldığında arama motoru optimizasyonu yapılan sitenizin masraflarında düşmeler olacak, trafiğe doğal bir çizgide artarak yükselecektir.

E-ticaret sitenize arama motoru optimizasyonu, seo yaptırırken ilk olarak başlayacağınız nokta site içi seo dediğimiz on page seo kriterleridir. Bunlar on page seo makalesinde anlattığım teknikleri kapsamaktadır. İyi bir seo uzmanı site için seo tekniklerini bitirdikten sonra off page seo dediğimiz teknikleri uygulamaya geçmektedir. Off page seo oldukça kompleks ve karmaşık, sürekli olarak değişen kendi içerisinde uzmanlık isteyen bir alandır.

E-ticaret normal bir web sitesi değildir. İnsanlar sitenize eğlenceli vakit geçirmek, bilgi öğrenmek için değil para harcamak için geleceklerdir. Bir kişiye para harcatmak, ona birşeyler satıp parasını almak pek de kolay bir iş değildir. Sitenizin kullanıcınıza güven veriyor olması onun sitenizde para harcamasını daha kolay hale getirecektir. Online alışveriş sitenizin bu nedenden ötürü iyi bir tasarıma sahip olması, sitenizde yazılımsal hataların hiç bir şekilde olmaması gerekiyor.

Ürünlerinize özgün açıklamalar hatta videolar çekerek kullanıcıyı sitenizde daha fazla tutabilir, onlara ürünler hakkında daha detaylı bilgiler verebilirsiniz. Sayfada geçirilen ortalama süreyi arttırmak sizi zorlu kelimelerde dahi üst sıralara taşıyabilmekte, alexa.com (sitenizin dünyadaki sıralaması) sıralamasını daha iyi değerllere getirecektir.

E-ticaret siteleri için seo’da sosyal medya oldukça önemli faktör. Bu faktörü kullanarak olumlu yönde kazanımlar elde etmeniz olasıdır. Sitenize fb, twitter, google plus hesapları açarak ürünlerinizin ve sitenizin tanıtımını yapmanız, sosyal medyada linklerinizin dönmesine, marka bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır.

Eticaret seo işlerinde konusunda en çok yanlış yapılan konuların başında kelime bazlı çalışmalar  geliyor. Örneğin bilgisayar, cep telefonu, tablet pc gibi kelimelerde üst sıralarda yer almak istiyorlar. Halbuki beklenilen geri dönüş bu tarz kelimelerde sağlanamamaktadır. Daha çok ürün aramalarında üst sıralarda yer almak geri dönüşleri daha pozitif yapmaktadır. Bunun için sitenize kelime bazlı çalışmalar yerine genel seo çalışmaları yapmalısınız.

Kısacası e-ticaret siteleri için seo başlangıç aşaması olarak site içi seo daha, kaliteli ve akıllıca backlink alımları ve ardından da  kaliteli içerik, sosyal medyaya ağırlık vermekten geçiyor. Eticaret siteniz varsa sizlere profesyonel seo desteği verebilirim. İletişim sayfasından benimle irtibata geçebilirsiniz.

7 Comments

  1. Görkem CAN 05 Eylül 2013
    • tolga 06 Eylül 2013
  2. güvenlik kamerası 11 Kasım 2013
  3. Fatih 15 Aralık 2013
    • Tolga Ayriç 16 Aralık 2013
  4. genç spor 15 Aralık 2013
  5. Burak Gülhan 14 Mart 2014

Leave a Reply