Open Graph (OG) Nedir ?

Open graph kısaca sosyal medya üzerindeki site paylaşımlarının nitelikli ve anlamsal hale gelmesini amaçlayan bir uygulamadır.

Facebook internetin her yerine yerleştirdiği beğen, paylaş ve yorum yap gibi uygulamaların ardından 2010 yılında geliştirdiği open graph teknolojisini duyurmuştur.Türkçesi açık grafik protokolü olarak adlandırılan open graph günümüzde milyonlarca websitesi tarafından kullanılmaktadır. Linkedin, twitter, google plus gibi sosyal medya siteleri tarafından dikkate alınmaktadır.facebook open graph teknolojisi

Open Graph Nedir

Sosyal medya üzerinde gün içerisinde milyonlarca paylaşım yapılıyor. Kitaplar, videolar, sesler, makaleler, resimler vs… Open graph teknoloji ile bu paylaşımların izlenebilir ve anlamsal hale gelmesi hedeflenmektedir. Geçtiğimiz süreç içerisinde bu teknolojinin başarılı geri dönüşler aldığı görülmüştür. Milyonlarca web sitesince aktif olarak kullanmaktadır. Özellikle de pazarlama ve sosyal medyada aktif yer alan siteler açık grafik protokolü konusuna ciddi önem vermektedirler.

Open Graph Kullanmanın Seo ve Sosyal Medya Avantajları

Sosyal medyada aktif siteler bulunuyorsa mutlaka open graph kullanılmalıdır. Sosyal medya, sosyal medya pazarlaması alanında hakimiyet sağlayacaktır. İçeriklerin facebook üzerinde paylaşılması durumunda zaman tünelinde ne gibi özelliklere sahip olacağı belirtilerek daha ilgi çekici, detaylı olması sağlanabilmektedir. Video, görsel, makale, kitap, ses dosyası gibi farklı  alternatif objeler kullanılabilmektedir.

Site içi seo  ve sosyal medya konusundaki kriterler göz önünde bulundurulursa açık grafik protokolü ile iyi hit getirisi elde edilebilir. Örneğin bolca paylaşımın yapıldığı haber sitelerinde open graph konusu göz önünde bulundurulduğunda ciddi geri dönüşler alınabilir. Sadece hit anlamında değil birebir sosyal medya ile etkileşimli işlerinizde mutlaka open graph kullanmalısınız.

Open Graph Nasıl Kullanılır?

WordPress, drupal, joomla gibi içerik yönetim sistemleri kullananlar eklenti aracılığıyla open graph kullanımına geçebilirler. WordPress için facebook’un resmi eklentisi  facebook open graph yada yoast wordpress seo eklentisini kullanılabilir. Bu eklentiler ekstra uğraşa gerek kalmadan aşağıdaki açıklamaları belirtilen etiketleri eklemektedir.

Open Graph Etiketleri

  • og:title – İçeriğin sayfa başlığı.
  • og:type – İçeriğin tipi bu etiket içerirsinde belirtilir.
  • og:image – İçeriğin timeline’da gözükeceği resim girilmelidir. İçerikle örtüşmelidir ve geri dönüşüm oranının yüksek olmasını istiyorsanız mutlaka ilgi çekici olmalıdır.
  • og:url –  İçeriğin linki burada belirtilmelidir.
  • og:audio – Ses dosyasının url adresi.
  • og:description – İçerik hakkında açıklama bölümünün girildiği etikettir, önemli bir kesimdir.
  • og:locale – Varsayılan olarak  en_US gelmektedir. İstenilen bölgeye ait veri belirtilebilir.
  • og:site_name – Site adı.
  • og:video – Video url.

http://ogp.me adresinden bütün etiketler ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler alınabilmektedir. Open graph uygulamalarını https://developers.facebook.com/tools/debug/og/object adresinden test edebilirsiniz.

Twitter Cards mı yoksa Open Graph Tercih Edilmelidir?

Open Graph uygulamasının benzeri olarak twitter cards bulunmaktadır. Twiter için de açık grafik protokolü gibi etiketler girerek tanımlamalarının yapılması gerekmektedir. Twitter Cards etiketleri bulunmuyor ise  twitter botları open graph’ı tercih etmektedirler. Ek olarak Linkedin, google plus ve diğer sosyal medya siteleri de open graph etiketleri tercih edebilmektedir. Twitter farklı formatta ve farklı kitlelere hitap edebildiğinden sosyal medya ile haşır neşir işler gerçekleştiriliyorsa twitter cards uygulamasını da kullanılması tavsiye edilmektedir.

2 Yorum

  1. sertac dizdar 26 Mayıs 2014

Yorum Yap